Zahradní železnice LGB - Stavba kolejiště 2009
Zahradní železnice LGB - Stavba kolejiště 2010
Zahradní železnice LGB - Stavba kolejiště 2011
Zahradní železnice LGB - Jízdy
Zahradní železnice LGB - Videa z jízd
Zahradní železnice LGB - Řízení kolejiště
Zahradní železnice LGB - Digitalizace
Zahradní železnice LGB - Nabídka modelů
Zahradní železnice LGB - odkazy na modeláře
Zahradní železnice LGB - odkazy na výrobce
Zahradní železnice LGB - Hlavní stránka

Pro ovládání jsem zvolil systém Massoth. Od původního záměru použít systém LENZ jsem upustil z několika důvodů. Představu o stanovišti, odkud bude vše ovládáno, bych nazval "šlápnutím vedle". Testy přípojných míst nedopadly dobře. Počasí přes zimu vykonalo své a konektory pro telekomunikace používané LENZEM se ukázaly jako nespolehlivé. Řešení dalšími přechodovými konektory jsem zavrhnul. Čím více spojů-tím více problémů. Také potřeba při ovládání smyček a vyhybek "být u toho" byla dalším argumentem pro pořízení systému Massoth v bezdrátové variantě.

První testovací jízdy proběhly se systémem LENZ. Přestože centrála dává při výstupním maximálním napětím 22 V proud max. 5 A, pro provoz čtyř souprav na trati bez převýšení, vše fungovalo jak má a celkový odebíraný proud nepřekročil 4 A.


*V poslední době jsme měli několik dotazů na opotřebování sběracích botek. Na poniklovaných kolejích botky vůbec nepoužíváme. Pokud máte zájem, je možná jejich výměna za cokoli na zahradní železnici, popř. jejich odprodej.


Po letošní zimě kolejiště nevyžadovalo žádnou velkou údržbu. Na některých místech jsme museli "podbíjet" neboť štěrkové lože si stále sedá. Nepotvrdily se ani obavy z utrhaných šroubů na vratných smyčkých vlivem mrazů. Jedinou změnou je zčernání obloukových kolejí R3 od LGB a zrezivění všech šroubů na přestavnících vyrobených již pod firmou Maerklin (nevím, kde soudruzi udělali chybu:). Ostatní koleje jsou jako nové.

aktualizováno: 23.4.2013

kontakt: rozchod45@seznam.cz

Řízení a provoz kolejiště